+420 773 304 464 info@meta-ops.cz

Učíme češtinu jako druhý jazyk


Tato sekce by měla sloužit jako jakýsi odrazový můstek či základní platforma pro všechny, kteří začínají učit nebo již učí žáky a studenty s odlišným mateřským jazykem (OMJ). Naleznete zde množství užitečných a odzkoušených tipů a nápadů na oživení výuky, rad, jak pracovat s žáky s OMJ a jak je efektivně začlenit do konkrétních aktivit.
Metodika MŠ Metodika ČDJ na ZŠ Metodika SŠ
Tereza Linhartová, Barbora Loudová Stralczynská: Děti s odlišným mateřským jazykem v mateřských školách (2018) : metodická příručka o začleňování a jazykovém rozvoji dětí s OMJ v MŠ (tematice ČDJ jsou věnovány strany 66-123) Barbora Nosálová a kol.: Učíme češtinu jako druhý jazyk - průvodce pro učitele (2020, druhé vydání): metodická příručka o tom, co a jak učit žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ). Michaela Jiroutová, Karolina Kenderová, Kristýna Titěrová: Průvodce světem vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem na SŠ (2022): metodická příručka o tom, jaká je realita studia žáků s OMJ na českých středních školách a jak je můžeme podpořit (tematice ČDJ je věnována sedmá kapitola).

Dobrá praxe

Logo občanského sdružení META.

Portál byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.