Dvojjazyční asistenti pedagoga

Kdo je dvojjazyčný asistent pedagoga? Jak se liší jeho práce ve školách od běžných asistentů pedagoga a v čem spočívá jeho přínos pro podporu dětí a žáků s OMJ? Jaké mají školy možnosti zaměstnat a financovat tuto pozici? A bude dvojjazyčný asistent pedagoga součástí českého vzdělávacího systému?

Dvojjazyční asistenti pedagoga jsou v podstatě běžní asistenti pedagoga s tou výhodou, že ovládají další jazyk, v ideálním případě stejný jazyk jako žáci s OMJ ve třídě. Dvojjazyční asistenti jsou běžnou praxí například ve Velké Británii. Fungují zejména jako vícejazyčný zdroj pro učitele nebo pro výuku začátečníků, kterým poskytují velkou podporu. Zapojení dvojjazyčných asistentů se osvědčilo nejen při samotné pedagogické činnosti, ale i při podpoře žáků (a potažmo i jejich rodičů) v integračním procesu.

Infosheet pro školy
Informační leták prezentuje základní informace o pozici a činnosti dvojjazyčného asistenta pedagoga ve školách. Je určený pro vedení škol a pro pedagogické pracovníky.

Infosheet pro učitele a rodiče
Informační materiál v 12 jazykových verzích představuje roli dvojjazyčného asistenta pedagoga při podpoře dětí a žáků s OMJ a jejich učitelů. Je určený pedagogickým pracovníkům a jejich prostřednictvím rodičům dětí a žáků s OMJ.

Infosheety vznikly v rámci projektu projektu Čeština na druhou! (reg. č. CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_069/0001413), který je financovaný Evropskou unií v rámci Operačního programu Praha – pól růstu ČR.

Můžete se podívat na video medailonky: Dvojjazyční asistenti pedagoga -příběhy úspěšné integrace

Jak zapojit dvojjazyčné asistent*ky do výuky?

Videa vznikla v projektu Dvojjazyční asistenti do škol (reg. č. CZ.07.4.68/0.0/0.0/17_058/0000806), který je financovaný Evropskou unií v rámci Operačního programu Praha – pól růstu ČR.

Publikace k tématu

Kulatý stůl na téma pozice dvojjazyčných asistentů pedagoga

Dne 9. listopadu 2021 proběhlo online diskusní setkání, tzv. Kulatý stůl na téma pozice dvojjazyčných asistentů pedagogů, na kterém jsme chtěli poukázat na význam pozice dvojjazyčného asistenta. Podívejte se na článek a záznam ze setkání.

Doplňující články