Kurtovi přeskočilo – práce s knihou

Kurtovi přeskočilo (Erlend Loe)

Kniha je ideální četba pro žáky s OMJ. Je ilustrovaná dost popisně a přitom vtipně. Výrazy postav ilustrovaných Kimem Hiorthøyem odpovídají tomu, jak jsou popsány v textu. Na každé straně dva větší obrázky. I ti žáci, jež by neporozuměli, mají velkou šanci zažít radost z četby a z vyprávění, kterému rozumí. Text je psaný jednoduchým jazykem bez metafor, zato budete mít chuť se smát nahlas humorným, až satirickým situacím jedné úplně normální norské rodiny. Normální, až na to, že jejímu otci přeskočilo. Příběh je lehce didaktický. Diskuse Kurta a jeho manželky v úvodní části knihy nastiňuje její pokračování: Máme všechno, co potřebujeme, nebo by nám bylo líp, kdybychom měli ještě víc?
Kniha rozesměje a baví děti od 1. třídy až po ty nejstarší.

Obsahový cíl:
– Žák čte knihu, rozvíjí fantazii, poznává slova v kontextu, porozumí ironii, je nucen klást si otázky a hledat na ně odpovědi, zamýšlí se nad pojmem bohatství, co nám může přinést, co vzít

Jazykový cíl:
– žák si osvojí novou slovní zásobu, procvičí si číslovky, tvoří reklamní plakát nebo politický slogan
– hlasité čtení – rozvoj správné výslovnosti a melodie vět

Slovní zásoba:
Může rozvíjet různá témata: 1. rodina, 2. byt, dům, pokoj, 3. popis osoby, charakteristika

Výukový materiál byl vytvořen v rámci projektu „Využití e-learningu a elektronických výukových materiálů při práci s žáky cizinci II“, který je spolufinancován z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.