Obrázkový denní režim

Při práci s vícejazyčnými dětmi je vhodné pracovat s obrázkovou vizualizací. Děti se tak snadněji orientují v novém prostředí a zároveň se cítí jistěji. Obrázky denního režimu pomáhají dítěti pochopit, co ho čeká a na co se může těšit. Práce s kartami může být skvělým způsobem, jak usnadnit a strukturovat den dětí v mateřské škole, a zároveň podporovat jejich porozumění běžným rutinám a aktivitám.

Karty denního režimu jsou užitečným nástrojem pro organizaci dne v mateřské škole. Vícejazyčným dětem pomáhají předvídat a porozumět běžným rutinám a aktivitám.
Obrázky denního režimu ke stažení

Jak efektivně pracovat s těmito kartami?
1. Karty denního režimu:
Karty zahrnují aktivity, činnosti jako snídaně, ranní kruh, hra venku, kreativní činnosti, oběd, odpočinek, atd.

2. Prezentace karet:
Umístěte karty denního režimu na tabuli nebo na speciální část zdi ve třídě, kde budou pro děti viditelné a snadno přístupné. Ujistěte se, že každá karta je jasně označena a dobře viditelná.

3. Ranní kruh a diskuse:
Každé ráno se sejděte s dětmi a projděte s nimi kartičky denního režimu. Pomozte jim porozumět, co každá karta znamená a jaká činnost nebo událost se na ní váže. Tímto způsobem připravíte děti na nadcházející den a pomůžete jim v orientaci v běžných rutinách.

4. Interaktivní využití:
Během dne nechte děti interaktivně používat karty denního režimu. Můžete například požádat jedno dítě, aby vybralo kartu a přidalo ji na tabuli nebo aby posunulo kartu na další činnost, když se aktuální aktivita dokončí.

5. Reflexe na konci dne:
Na konci dne se opět s dětmi setkejte a diskutujte o jejich zážitcích a aktivitách zobrazených na kartách denního režimu. To může být příležitost k reflektování nad tím, co se dětem líbilo, co je zajímalo nebo co by chtěly v budoucnu změnit.

6. Zapojení rodičů:
Zapojte rodiče do používání karet denního režimu tím, že jim poskytnete informace o tom, jakým způsobem se s kartami pracuje v mateřské škole. Můžete je také povzbudit, aby se doma s dětmi bavili o jejich denním režimu na základě karet.

denní režin

Připravili jsme pro vás autorské obrázky denního režimu od ilustrátorky Terezy Šajnerové.
Obrázky denního režimu ke stažení

Na začátku školního roku 2023/2024 byla v některých mateřských školách spuštěna pilotáž zaměřená na používání komunikačních kartiček a obrázků denního režimu. Proto jsme připravili DOPORUČENÍ, jak ve své třídě můžete využívat komunikační karty organizace META o.p.s.
Doporučení ke stažení