Příručky pro začleňování vícejazyčných dětí (OMJ) v MŠ

Příručky pro začleňování dětí s OMJ v MŠ vznikly v rámci projektu Naše čtvrť reg. č. CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_068/0001439, který byl financován Evropskou unií v rámci Operačního programu Praha – pól růstu ČR.

Na vzniku této příručky spolupracovaly odborné pracovnice z META o.p.s. společně s vybranými pedagogy z jednotlivých mateřských škol. Do projektu bylo zapojeno celkem šest mateřských škol.

Příručky mají jednotnou strukturu. Každá školka je však něčím specifická, proto i obsah příruček není zcela totožný, ale vychází z dobré praxe jednotlivých mateřských škol.

Obsah příručky můžeme rozdělit na tyto tři části:

1. Jak se připravit na příchod dítěte s OMJ do MŠ – interní nastavení MŠ, úvodní schůzka s rodiči, příprava prostředí, příprava kolektivu, příprava materiálů.

2. Nástup dítěte do MŠ – postupná adaptace, jazyková podpora, komunikace s rodinou, práce s kolektivem.

3. „Co dělat když…“ – v této části najdeme odpovědi na často kladené otázky ze strany pedagogických pracovníků mateřských škol.

Součástí příruček jsou též tři přílohy, které též nabízíme ke stažení. Jedná se o adaptační aktivity, jazykovou diagnostiku a dotazník pro rodiče dětí s OMJ. Tento dotazník pro rodiče nabízíme v osmi jazykových mutacích.

Příručky byly dokončeny v roce 2022.