Jídlo a jídelna

Následující materiál můžete používat od 2. třídy. Obsahuje základní slovní zásobu a jazykové učivo ke komunikačnímu okruhu ze školního prostředí – jídlo a jídelna. Je vhodný jako odrazový můstek do začátků.

___Obsahový cíl:___
• Žák vyjmenuje a pojmenuje jídlo, věci z jídelny a patřičná slovesa.
• Žák vyhledá v obrázku, v textu klíčová slova a informace a doplní text, odpoví na otázky.
• Žák vyluští křížovku.

___Jazykový cíl:___
• Žák pojmenuje a zapisuje nová slova a spojí je s obrázkem (významem).
• Žák použije slovo v krátkých větách.
• Žák k sobě přiřadí slovo napsané malým tiskacím písmem, velkým tiskacím a vázaným písmem.
• Žák doplní věty.
• Žák popíše obrázek.
• Žák rozlišuje podstatná jména a slovesa, slovesné osoby.
• Žák časuje vybraná slovesa (jíst, nejíst, mít rád).

___Slovní zásoba:___
jídlo, jídelna, oběd, pití/nápoje, talíř, hrnek, sklenička, lžíce, nůž, vidlička, lžička, příbor, tác, jíst, pít, dát/podat, nést/odnést, vzít si, nalít, krájet/nakrájet, polévka, sůl, jablko, banán, ovoce, jogurt, kakao, rohlík, houska, chleba, pečivo, koláč, sýr, salám, čokoláda, sladkosti, voda, limonáda, mléko, čaj, snídaně, snídám, ráno, svačina, svačím, dopoledne, oběd, obědvám, poledne, večeře, večeřím, večer, podstatná jména, slovesa, kuchařka, já, ty, on, ona, my, vy, oni, jez, nejez, mít rád/a/rádi, dobrý večer, dobrou chuť

___Jazykové struktury:___
To je/jsou …, Tady je/jsou …; Co máme k obědu/jídlu/pití? Máme …, … nejím/nepiju, Maminka/tatínek/děti jí …, K snídani jím … a piju …, Svačím …, Na oběd jdeme do …, Obědvám …, Večer jím …, Večeřím …, … je podstatné jméno / sloveso. Mám rád/a …, Nemám rád/a …, Promiňte, co to je za jídlo? Co v tom je? A je v tom …? To si dám. Co je …? To nemůžu. Mám alergii. Odhlásím si oběd.

_Výukový materiál byl upraven v rámci projektu „__Využití e-learningu a elektronických výukových materiálů při práci s žáky cizinci__“, který je spolufinancován z prostředků Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR._