Soubor výukových materiálů pro žáky – cizince na 2. stupni

Soubor materiálů pro žáky-cizince na 2. stupni ZŠ, který zahrnuje předměty český jazyk a literatura, matematika, zeměpis, dějepis, přírodopis, fyzika, chemie a výchova k občanství, má za cíl usnadnit první kroky ve výuce daného předmětu žáka-cizince, který zcela či téměř neovládá český jazyk.

Učitelům materiály pomohou:
a) pochopit proces získávání jazykové kompetence u žáka-cizince,
b) zapojit žáka-cizince do výuky (i přes jeho jazykový deficit),
c) inspirovat se ve vytváření podpůrných materiálů pro žáka-cizince.

Žákům-cizincům materiály umožní:
a) okamžitě se zapojit do výuky v jednotlivých předmětech, a to poměrně samostatně,
b) naučit se některé ze základních instrukcí,
c) získat první slovní zásobu v jednotlivých předmětech,
d) seznámit se s českým jazykem.

Soubor je tvořen:
1. Společnou přílohou, kde se nachází:
a) úvodní metodické seznámení,
b) užívané instrukce, které jsou znázorněny obrázkem,
c) česká abeceda a vzor psacího písma (vzorová slova jsou znázorněna barevně dle mluvnického rodu, tj. mužský rod modře, ženský rod červeně a střední rod zeleně).
Instrukce a abecedu je třeba žáku-cizinci vytisknout, aby je měl při plnění úkolů při sobě.

2. Pracovními listy pro jednotlivé předměty, které obsahují výkladovou a úkolovou složku. Jejich uspořádání je dáno tématem, kterým se zabývá, tj. nejdříve je výkladová část následována úkoly nebo jsou úkoly vkládány průběžně do výkladu. U každého úkolu je modře zobrazen vzor řešení. Pod oranžovou ikonkou QR kódu se skrývá online aktivita vytvořená v aplikaci LearningApps. Její funkce je upevňovací, procvičovací a také sebekontrolní. Ikonka je při zobrazení na monitoru aktivní, tj. automaticky převede žáka k patřičnému cvičení. Online aktivity je možné zobrazit také díky QR kódu a zkrácenému URL odkazu, jejich seznam je zařazen na konci každého pracovního materiálu pro daný předmět.

Materiál vznikl v rámci projektu „Podpora integrace cizinců na lokální úrovni v roce 2022“, který je financovaný Ministerstvem vnitra ČR a je realizován Odborem sociálních služeb Magistrátu města Plzně.