+420 773 304 464 info@meta-ops.cz

KIRIL 3 roky, Bulharsko

Kiril je z Bulharska. V září nastoupil do MŠ, adaptoval se snadno a rychle, ačkoliv česky vůbec nemluví. Po měsíci docházky navštívila třídu MŠ lektorka z METY. Paní učitelky pro Kirila nemají mnoho pochopení, jeho zlobení a nezapojování neberou jako projev nerozumění ale jako projev nezvladatelnosti. Kiril nerozumí základním pokynům, a proto ho učitelky berou jako nevychovaného a neposlušného. Po pár dnech s lektorkou začal spontánně opakovat česká slova. Velice rychle si osvojil základní fráze jako „děkuji, prosím, dobrý den“.

Kývání hlavou

Kiril je z Bulharska, a proto kývá a vrtí hlavou naopak než my (ANO – vrtí hlavou, NE – kývá hlavou). A nebyl obeznámen s naší gestikulací. Proto pokaždé, když se ho paní učitelka ptala, zda potřebuje na toaletu, tak zavrtěl hlavou. A pak se samozřejmě stalo, že to Kiril nevydržel a počůral se a paní učitelka řekla pracovnici z METY: Vidíte? Nerozumí. Proto učitelkám pracovnice z METY vysvětlila, jak to v Bulharsku chodí a už se podobná situace neopakovala.

nahoru

Logo občanského sdružení META.

Portál byl vytvořen za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a Ministerstva vnitra ČR.