Sociokulturní minimum pro malé cizince

Díky podpoře MŠMT vznikla publikace Sociokulturní minimum pro malé cizince, která si klade za cíl usnadnit žákům s OMJ první krůčky v neznámém českém prostředí, ve kterém se mnohdy nenadále ocitli.

Publikace se skládá ze 14 tematických kapitol, jejichž struktura je velice podobná, a navíc je na konci knížky část obsahující důležité fráze k jednotlivým okruhům. Témata, slovní zásoba a fráze byly vybrány s ohledem na situace, se kterými se malý cizinci nejčastěji setkají.
Témata jsou následující:
Zdravení
Oslovování
Představování
Kouzelná slova
Jak jde čas
Jídlo a stolování
Korespondence
Krizové situace
Na ulici
V divadle
Vánoce
Velikonoce

Úvod každé kapitoly tvoří vždy text k danému tématu, který je vedle zároveň přeložen. Klíčová slova a fráze jsou zvýrazněna kurzívou. Na základě informací, které žák z textu získá, může doplňovat navazující cvičení, která jsou doplněna bohatými ilustracemi. Žáci-cizinci mohou s knížkou pracovat i samostatně, protože ke každému cvičení pro ně najdete na našem webu klíč. Pro bezproblémovou práci se cvičeními jsou přeložena i zadání. Učitelé mohou publikaci využít v hodinách občanské výchovy i společně s českými dětmi, vytvářet ze cvičení originální pracovní listy, využívat obrázky k různým jazykovým hrám apod. Výhodou je i kroužková vazba pro snadnější kopírování.

Publikace je dostupná v mongolštině, vietnamštině a ukrajinštině.